Depolama

Eşya Depolaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eşya depolaması yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülke olarak yeni yeni aşina olmaya başladığımız kişisel depolama sistemi, Amerika ve Avrupa’da eşya depolaması için yaygın şekilde kullanılan bir sistem.

Kişiler; bazen ev değişikliği, tadilat, bazen iş veya eğitim gibi nedenlerle kısa süreli yurtdışı yerleşimler, bazen ise sadece evinde alan açabilmek, fazla fakat önemli eşyaları saklayabilmek gibi ihtiyaçlar doğrultusunda eşya depolama hizmetine başvuruyor.

Nedir bu kişisel depolama?

Temel olarak kişilerin eşya depolaması için üniteler kiraladığı bir sistemdir. Bu üniteler bazen bir konteyner bazen bölünmüş odacıklar, bazense sağlıksız da olsa depo alanında eşyaların sarılarak yığıldığı alanlar olarak düşünülebilir. İhtiyaç duyulan ebatlarda alan, genellikle aylık olarak kiralanır ve istenilen süre boyunca eşyalar bu alanda depolanır.

Peki eşya depolaması yapmak istediğimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle eşya depolaması yapacağımız alanın uluslararası standartlara uygun olup olmadığından emin olmamız gerekir. Saklamaya değer gördüğümüz bu eşyaların nasıl bir ortamda tutulacağını bilmeli, kullanılan depo alanını iyi araştırmalı, gerekirse gidip depo alanını ziyaret etmeliyiz.

Eşya depolaması yapacağımız alandaki güvenlik önlemlerini ve tabii etkin bir yangın söndürme sitemi olup olmadığını sorgulamalıyız.

Eşyaların rutubetten uzak kalması için yerle temas edip etmediğini sorgulamalıyız. Eşya depolamasında kullanılan ahşap konteynerlar yerle teması kesmesi ve hava alan yapıları sayesinde bu iş için en uygun alanlardır. Ayrıca eşya depolaması yapacağımız depo alanının bir havalandırma sistemi olduğundan emin olmalıyız.

Merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz yerlerde, eşya depolaması konusunda hizmet alan kişilerin en büyük problemi rutubetin yanında maalesef, haşere – böcek ve fare gibi unsurlar. Bu sebeple eşya depolaması yapacağımız depo alanlarının, böcek ve haşerelere karşı ilaçlandığından ve kemirgenlere karşı gerekli önlemlerin alındığı yerler olduğundan emin olmalıyız.

Dikkat etmemiz gereken diğer nokta, firmanın sağladığı güven unsurudur. Depolamaya karar verdiysek bu eşyalar değerlidir. Bu açıdan da eşyalarımızı kime emanet ettiğimiz önem arz eder. Şirketin geçmişi ve ortaklık yapısı bu konuda değerlendirme ölçüsü olabilir. Ayrıca depolanan eşyaların sigortalanıp sigortalanmadığını öğrenmek ve sigorta teminatı veren şirketleri tercih etmek isabetli olacaktır.

Ve gelelim fatura konusuna… Faturalandırma yapılmaması anormal bir durum olmasına rağmen, eşya depolaması konusunda bu şekilde çalışan firmaların olduğunu belirtmekte fayda var. Bir firma size sağladığı hizmet karşılığında fatura vermiyorsa kesinlikle tercih edilmemelidir. Sebebi ise faturalandırılmamış bir hizmet ile ilgili, olası problemlerde hak talep etmeniz söz konusu olmayacaktır. Eşya depolaması ile ilgili bir firma ile anlaşıyorsak, faturalandırma konusuna mutlaka dikkat etmeliyiz.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra, eşya depolaması yaparken eşyamızı alan ekibin profesyonelliği, eşyalarımızın nasıl ambalajlandığı, ambalajlama sırasında sıfır ürünlerin kullanılması ve sonrasında muhattap bulabileceğimiz etkin bir müşteri hizmetleri biriminin olup olmadığı önemlidir.

Tüm bu noktaları değerlendirdikten sonra geçer not verdiğiniz firmalara eşyalarınızı gönül rahatlığı ile emanet edebilir, güvenle eşya depolaması yapabilirsiniz.