Ev Dekorasyon

Okula Dönüş Başlarken Çocuk Odaları

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlarken, evlerimizi çocuklarımızın daha huzurlu ve verimli vakit geçirebilecekleri yerlere dönüştürmeyi düşünebiliriz.

Aynı anda hem rahatça oyun oynayabilecekleri bir alan yaratmak hem de ders çalışmaları için konforlu bir alan sunmak kolay olmayabilir. Özellikle de alanların sürekli olarak daraldığı bu yüzyılda!

Öncelikle çocuğumuzun büyüdüğünü, geliştiğini ve değiştiğini kabul etmeli ve değişen ihtiyaçlarına çözüm üretmeliyiz. Ne biz, ne de çocuğumuz küçük yaşta oynadığı oyuncaklardan kolay kolay kopmak istemeyiz. Bazı kıyafet ve oyuncakların ayrı bir anlamının olabileceği doğrudur. Belki de işe bu ayıklamayı yapmakla başlayabiliriz. Çocuğumuzla birlikte çekmecelerde, oyuncak sepetlerinde, dolaplarda, baza altlarında olan tüm oyuncak ve kıyafetleri ayrı ayrı ortaya dökelim. İçinde zarar görmüş, işlevini yitirmiş olanları vedalaşmak üzere bir torbaya dolduralım. Sonra geri kalanlar arasından, biz ve çocuğumuz için manevi değeri olan ya da çocuğumuzun hala oynamaktan/giymekten keyif aldıklarını bir kenara koyalım. Manevi değeri olan ancak kullanılmayan oyuncak ve kıyafetleri depolanmak üzere kolilere koyalım. Yine de geriye fazlaca iyi durumda oyuncak ve kıyafet kalmış olmalı! Bunlar için de güvendiğimiz bir yardım kuruluşu ile görüşebilir ya da çevremizde ihtiyacı olduğunu bildiğimiz diğer çocuklara küçük bir sürpriz yapabiliriz.

Gerekli eleme işlemini yaptığımıza göre, yatağı, dolapları, aydınlatmayı, perde ve storları kontrol edelim. Rahat uyuyabileceği bir yatak, ders çalışırken gözlerini yormayacak bir aydınlatma, huzurlu uyuması için gerekli karanlığı elde edebileceğimiz bir perde, kitaplarını koyabileceği bir kitaplık ve rahat bir çalışma masası ile vücuduna göre ayarlayabileceği bir çalışma sandalyesi en önemli parçalar. Tüm bu eşyalar ile odasını dekore ederken oyun oynayacağı boş bir alan bırakmayı da unutmamak şart.

Tabii tüm bunları yaparken, çocuğumuzun sürekli büyüdüğünüz ve değişen zevklerinin ve ihtiyaçlarının olacağını unutmayalım. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonu yaparken abartılı alanlardan kaçınıp, sade, minimal ve uyarlanabilir alanlar yakalamaya çalışalım.

Tüm bu değişiklikler için alan açmakta zorlanırsak, eşya depolama yapmak en mantıklı çözüm. Depolama hakkında PratikDepo ile görüşebilir, fiyat teklifi alabilir, eşya depolama için İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan depolama alanlarımızı ziyaret edebilirsiniz!